Feszes, Ránc mentsebb, szebb és fiatalosabb bőr a kollagén segítségével
A cikk szerzője:
Ujhelyi Szabolcs Zoárd
A kollagén a szervezetünkben legnagyobb mennyiségben megtalálható fehérje, bőrünk állományának is 75%-át teszi ki, míg testünk többi állományában 30%-ban szintúgy megtalálható. A kollagént a szervezet ragasztójának is nevezik – hiszen összetart, erőt és rugalmasságot kölcsönöz sejtjeinknek és szöveteinknek, ám sajnos, az életkorral együtt csökken szervezetünk saját kollagén termelése. Ez hogyan mutatkozik meg bőrünkön, és mit tehetünk ellene?
A kollagén egy vízben oldódó fehérje, mely nem csak bőrünk, hanem kötőszöveteink fontos alkotóelemeként van jelen az emberi szervezetben – a csontok, az inak, az izmok és a szalagok egészségében, rugalmasságában is jelentős szereppel bír – ám tény, hogy a legtöbb kollagén a bőrben található, bőrünk ugyanis átlagosan 75%-ban kollagénből épül fel. Ez biztosítja rugalmasságát, elasztikus tulajdonságait.
Hol található bőrünkben a kollagén?
Először, hogy ezt megértsük, érdemes átvennünk, hogyan is épül fel bőrünk, és milyen funkciót lát el testünkben. Bőrünk legfontosabb funkciója a szervezet védelme a külső behatásokkal szemben, vagyis szervezetünk védelme. Felépítése pedig egészen bonyolult, de három főbb rétegből áll, ezek a felhám (epidermis – legfőbb feladata a védőréteg fenntartása, és a pusztuló szaruréteg folyamatos megújítása); az irha (dermis – a bőr rugalmasságát, feszességét, tartósságát biztosítja), illetve a bőralja (hypodermis, subcutis – neki a legfőbb feladata a hőszigetelés, az energiaraktározás, valamint a komolyabb fizikai behatások tompítása).
Testünk különböző mozgásaihoz való alkalmazkodási képességét az irha réteg – vagy más nevén dermisz – felel. Az irha rostjainak strapabírását két nagy szakítószilárdsággal rendelkező fehérjének köszönhetjük: egyik az elasztin, másik pedig a kollagén. [01.]
Az emberi szervezet által is előállított, létfontosságú fehérjét azonban nem tudja szervezetünk az idők végezetéig pótolni: termelése az idő múlásával egyre lassul, majd ennek következményeként bőrünk is fokozatosan elveszti rugalmasságát, barázdák, ráncok képződnek a felszínén.
A jó hír azonban, hogy léteznek ma már kiváló lehetőségeink a kollagén pótlására.
De hogyan érdemes bevinni, hogy bőrünk feszességét, rugalmasságát, fiatalos szépségét még tovább élvezhessük?
A kollagén és a szépségipar története
Gondolta volna, hogy a kollagént már 50 évvel ezelőtt is alkalmazták a szépségipar illetve a sport terén? Pedig így van, és mára már mindannyian tisztában vagyunk vele, hogy testünk, így bőrünk kollagén raktárai is rohamosan csökkennek. Vagyis, ha feszes bőrt, ép porcokat, és rugalmas ízületeket szeretnénk – akkor szükségünk van a kollagén pótlására.
A kollagén bizonyítottan támogatja szervezetünk egészségét, fiatalos működését. A kutatások mind azt mutatják, hogy a kollagén-kiegészítők – mint pl. a csontvelő, vagy a hidrolizált kollagén peptidek, fehérjék) alkalmazása segíteni tud több fronton is. Ám közel sem mindegy, hol, és hogyan alkalmazzuk azt… [02.]
A kollagén és a kozmetikumok – mi történik, ha a bőrünkre kenjük?
Noha a kollagénnek tényleg van köze a ráncmentes, feszes, fiatalos bőr elérésében, bőrünk középső rétegében azonban olyan szerepet tölt be, mint a sátorban a sátorrudak. Vagyis, segít feszesen tartani a bőrünket. Logikusan azt gondolhatnánk, hogy akkor hajrá, pótoljuk a bőrt kollagén tartalmú krémekkel. A rossz hír, hogy ez a megoldás két okból sem fog működni:
Egyrészt, mert a kollagén egy nagyon nagy molekula, nem képes beszívódni bőrünk középső rétegéig, ahol hatását ki tudná fejteni. És ebben nem csak a mérete akadályozza meg, hanem az a természeti jelenség is, miszerint bőrünk evolúciósan épp arra fejlődött ki, hogy szervezetünkön kívül tartsa a káros dolgokat. Így márpedig nagyon nehéz lesz bejuttatni azt kívülről a bőr középső rétegeibe.
És ha be is szívódna – amit persze nem tesz – akkor sem tudna megfelelően hasznosulni, beépülni oda, ahová kellene neki. Bőrünk kollagén hálózata egy rendkívül bonyolult, több különböző féle kollagénből álló szerkezet, ezek bonyolult mátrixot alkotva támogatják bőrünk struktúráját. Ebbe a komplex kollagén hálózatba pedig kétséges, hogy hogyan tudna beépülni a kívülről bevitt, bőrünkre külsőleg rákent kollagén.
Külsőleg tehát – ami tehetünk, hogy bőrünket több saját kollagén termelésére ösztönözzük. Ebben lesznek segítségünkre az olyan geek bőrápolók számára jól ismert extra hatóanyagok, mint a retinol, a C-vitamin, az antioxidánsok, a glikolsav vagy a peptidek. Ezek azok az anti-ageing nagyágyúk, melyek a bőrt „rá tudják venni”, hogy az maga több kollagént termeljen.
Magas faktorszámú fényvédőkkel pedig a napfényes időszakban tudatosan védve bőrünket, vigyázni tudunk a már meglévő kollagén állományunkra, lassíthatjuk annak lebomlását.
Sajnos tehát, a kollagén kívülről pótolva nem, de belülről adagolva - pláne nagyobb mennyiségben - bőrünk feszességére, fiatalos működésére már bizonyítottan több jó hatással is rendelkezik…
Milyen hatással lehet bőrünkre a kívülről pótolt kollagén kiegészítés?
Egy kettős vizsgálatban 69 nő számára adagoltak 2,5 gramm, vagy 5 gramm kollagén tartalmú étrend kiegészítőt, a kontrollcsoport pedig placebót kapott – mindezt 8 héten át, napi egyszeri bevitellel. A kísérlet végére a bőr rugalmasságát illetően mindkét, kollagént szedő női csoportban szignifikánsan magasabb volt a placebós csoporthoz képest.
További, 4 hetes utókezelést követően az idősebb hölgyek is szignifikánsan rugalmasabb bőrrel rendelkeztek.
Egy másik, hasonló vizsgálatban pedig két különböző típusú kollagén vegyületet hasonlítottak össze, majd megállapították, hogy a magasabb kollagén tartalom jelentős pozitív hatással volt az arcbőr azon tulajdonságaira, mint a nedvesség, rugalmasság, puhaság – a ráncokat és a bőr felszíni érdességét vizsgálva, a placebót kapó kontrollcsoporthoz képest.
Vagyis, a kollagén kiegészítésről ténylegesen kijelenthető, hogy segít megakadályozni a bőr korai öregedését, a bőrt szilárdan és hidratáltan tartva.
Ugyanakkor a kollagén a korábban pattanásos bőr után maradó kellemetlen akne hegeket, kráterszerű bemélyedéseket is hatékonyan képes kezelni: a bevitt kollagén megemeli ezeket a bemélyedéseket, így segíti elő, hogy a hegek kevésbé legyenek láthatóak, zavaróak az érintettek arcbőrén.
Illetve egy másik, szintén sokakat érintő bőrbetegség, vagy inkább elváltozás a photoageing, melyért a nap ultraibolya sugarai a felelősek.
A photoageing a korai bőröregedést, a kollagén rostok sérülését, valamint az elasztin termelődés lelassulását eredményezi. Ennek hatására a bőr elvékonyodik, elszíneződik és kiszárad. Apró, sűrű ráncok, szarkalábak jelennek meg rajta, melyek egyébként a fényvédős hidratáló készítmények rendszeres használatával megelőzhetők, kollagén étrendkiegészítők szedésével pedig valamelyest visszafordíthatók – hiszen az elvesztett fehérjét pótolják a bőrben.
A kollagén tehát egy nagy teherbírású aminosav, mely fontos alkotóelemét képezi bőrünknek, és számtalan más szövetünknek is: építi, erősíti, hidratálja, nedvesen és feszesen tartja őket, egy másik nagyon fontos és lényeges összetevővel, ami nem más, mint az igényes, tudatos bőrápolásban jártas hölgyek által jól ismert hialuronsav.
A nevével ellentétben, egyébként nem sav, hanem valójában egy szénhidrát molekula egészen kivételes módon köti meg a vizet a bőrünkben: saját súlyának 10.000-szeresét képes megkötni, így ezen egyedülálló tulajdonságának köszönhetően szintén felel a hidratált, puha rugalmas bőrért. Mondhatjuk tehát, hogy a hialuronsav az építőanyag, a tégla, a kollagén pedig a malter – a ragasztó, mely összeköti, beépíti a téglákat.
A Mannavita Multi kollagén 2-es típusú kollagént is tartalmaz, mely természetes módon tartalma glükozamint, kondroitint és hialuronsavat.
A kollagén felszívódását ajánlott megtámogatni kellő mennyiségű C-vitaminnal, - ugyanis a C-vitamin segíti a kollagén felszívódását és beépülését szervezetünkben.
Melyik típusú kollagén a legjobb bőrünknek?
A kollagénnek számtalan típusát találhatjuk meg az emberi szervezetben, s a különböző kollagén-típusoknak mind megvan a saját felségterülete. Míg a II.-es típusú kollagén porcainkban, szemünkben található meg, és ezeket a területeket erősítik, építik, addig az V.-ös típusú hajunkban és a női szervezetben a méhlepényt, a IV.-es típusú vesénket és belső szerveinket, A III.-as típusú májunkat, tüdőnket és az artériákat védelmezi, addig az I.-es típusú kollagén felel bőrünk, csontjaink, inaink védelméért. [03.]
Kollagént kinyerhetünk természetes forrásként táplálékainkból is – marhahúsból, sertéshúsból, de csirke vagy tengeri élőlények, halak fogyasztásával is be tudjuk juttatni szervezetünkbe. Ám ha valaki vegetáriánus, vagy szeretné hatékonyabb módon megtámogatni bőre és szervezete védelmét, annak fiatalos működését elősegíteni – akkor a jó minőségű, étrend kiegészítők, a tiszta, hidrolizált kollagén fogyasztását javasoljuk. Ezt is természetes forrásokból nyerik.
A legrégebb óta a marhakollagént alkalmazzák, de a halkollagén szerepe is igen jelentős, pláne, hogy ebben található meg a bőrünk jótékony segítőjeként ismert és kedvelt I.-es típusú kollagén, mely egyébként könnyebb felszívódásának, emészthetőségének köszönhetően kifejezetten előnyös lehet a bélpanaszokkal, vagy az autoimmun betegségekkel küzdők számára.
A mind az 5 fontosabb típust tartalmazó, ún. kollagén-mátrix bevetése nagyon szerencsés - pláne akkor, ha nem csak bőrünket, de egyéb szöveteinket, pl. hajunkat, belső szerveinket, porcainkat és ízületeinket is szeretnénk egyidejűleg megtámogatni, fiatalosabb működésre bírni szervezetünkben.
Tudjon meg még többet a kollagénről
Cikkek, kutatások, publikációk, leírások a kollagénről, a kollagén működéséről és hatásairól a testünkben.
• Melyek a legjobb kollagén források?
• Nyerjük vissza vagy őrizzük meg fiatalságunkat a Mannavita Multi kollagén segítségével
• 5 egészségügyi probléma, ahol hasznunkra válik a kollagén pótlása
• Így segít a kollagén porckopás, ízületi gyulladás, hátfájás és térdfájdalom esetén
• A kollagén hatásai Áteresztő bél szindróma esetén
• Ránc mentesebb, szebb és fiatalosabb bőr a kollagén segítségével
• Így javít a kollagén a gyomor és a bél állapotán
• A kollagén 7 kiemelkedő egészségügyi előnye
• Így javít a kollagén a gyomor és a bél állapotán
Hivatkozott Kutatások, Publikációk linkje
- A Collagen Supplement Improves Skin Hydration, Elasticity, Roughness, and Density: Results of a Randomized, Placebo-Controlled, Blind Study
- Oral supplementation of specific collagen peptides has beneficial effects on human skin physiology: a double-blind, placebo-controlled study
- An Overview of the Beneficial Effects of Hydrolysed Collagen as a Nutraceutical on Skin Properties: Scientific Background and Clinical Studies